Terapia Pedagogiczna

Terapia pedagogiczna - krótki rys

Utworzono dnia 29.12.2020

Terapia Pedagogiczna

Celem terapii pedagogicznej jest wyrównywanie opóźnień i tym samym zapobieganie niepowodzeniom szkolnym.

Cele ogólne:

• Stymulowanie rozwoju dziecka;
  • Rozwijanie zaburzonych funkcji systemu percepcyjno – motorycznego, percepcji wzrokowej, słuchowej, motoryki;
  • Kształtowanie integracji percepcyjno – motorycznej;
  • Wyrównywanie szans edukacyjnych

Cele szczegółowe:

Kształtowanie i rozwijanie u uczniów:

• Analizy i syntezy wzrokowej;
  • Koncentracji uwagi;
  • Analizy i syntezy słuchowej;
  • Orientacji przestrzennej i kierunkowej;
  • Spostrzegawczości;
  • Bezpośredniej pamięci wzrokowej i słuchowej;
  • Koordynacji wzrokowo – ruchowo – słuchowej;
  • Sprawności grafomotorycznej

Metody pracy:

Metody: słowne, działań praktycznych, oglądowe, problemowe

W działaniach praktycznych wykorzystywane będą elementy pedagogiki zabawy, elementy Metody E. Gruszczyk – Kolczyńskiej i inne. Metody pracy dostosowywane będą do możliwości rozwojowych dziecka.

Formy pracy:

Wszelkie metody pracy będą wspierane przez odpowiednio dobrane formy pracy inicjujące aktywność dziecka w zależności od jego indywidualnych możliwości, czyli będzie to forma indywidualnej pracy zabawowej.

Treści programowe:

1. Usprawnianie percepcji wzrokowej m. in. poprzez odtwarzanie obrazków, segregowanie porównywanie, wyróżnianie elementów, wyszukiwanie różnic i podobieństw itp.
  2. Ćwiczenia analizy i syntezy słuchowej: wyróżnianie głosek w nagłosie, wygłosie i śródgłosie wybranych wyrazów, liczenie głosek, określanie ich miejsca i kolejności  w wyrazach itp.
  3. Usprawnianie percepcji słuchowej m. in. poprzez rozpoznawanie różnych dźwięków z otoczenia, zabawy dźwiękonaśladowcze itp.
  4. Utrwalanie pamięciowych mechanizmów mowy m. in. poprzez naukę krótkich wierszy, rymowanek, powtarzanie krótkich i długich zdań, powtarzanie cyfr, liter itp.;
  5. Doskonalenie wypowiedzi dziecka między innymi poprzez wdrażanie do mowy zdaniowej, wzbogacanie czynnego słownika dzieci, opowiadania treści obrazków, historyjek obrazkowych itp.;
  6. Ćwiczenia orientacji przestrzennej m. in. poprzez zabawy w schemacie własnego ciała, orientacji położonych przedmiotów na kartce oraz w przestrzeni.;
  7. Utrwalanie funkcji motorycznych m.in. poprzez ćwiczenia manualne w tym: nawlekanie klocków, przewlekanie sznurków, tasiemek, przekładanie przedmiotów, składanie, rozkładanie, konstruowanie,  wycinanie z papieru, malowanie, modelowanie w plastelinie, lepienie itp. Ćwiczenia usprawniające mięśnie dłoni i drobne mięsnie palców w tym: zamalowywanie małych powierzchni, pogrubianie konturów, wodzenie po wzorze, prowadzenie linii. Ćwiczenia płynnych, rytmicznych, ciągłych ruchów pisarskich w tym: obrysowywanie szlaczków, wzorów, szablonów, łączenie wyznaczonych punktów linią ciągłą, rysowanie po śladzie, zabawy w piasku kinestetycznym, liczenie elementów, klocków, rozpoznawanie figur geometrycznych itp.

Realizacja powyższych zadań uzależniona będzie od indywidualnych potrzeb uczestników zajęć. Ponadto wyżej wymienione cele będą dostosowane do wieku dziecka jak i rodzaju stopnia zaburzenia. W pracy z dziećmi wykorzystywane będą różnorodne środki dydaktyczne w celu poprawy funkcjonowania większości obszarów głownie: poznawczym, ruchowym, społecznym itp.

czytaj dalej na temat: Terapia pedagogiczna - krótki rys

Terapia pedagogiczna