Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Przedszkole Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Augustowie

4. POZNAJĘ ŚWIAT POPRZEZ ZMYSŁY

Czcionka:

PROGRAM: „ POZNAJĘ  ŚWIAT  POPRZEZ  ZMYSŁY”.

Stymulacja polisensoryczna odbywa się w Sali Doświadczania Świata.

 Jest to specjalnie wyodrębnione i wyposażone pomieszczenie, gdzie za pomocą różnorodnych urządzeń stymuluje się rozwój zmysłów. Pomieszczenie to nawiązuje do środowiska życia prenatalnego. Głównym celem organizowania takich sal jest wzbogacanie doświadczeń, dostarczanie możliwości odbioru nowych bodźców oraz spędzanie czasu w pełnej relaksu atmosferze przez osoby z wieloraką niepełnosprawnością. Wyposażenie Sali może być uzależnione od wielu czynników, takich jak: wielkość pomieszczenia, możliwości terapeutycznych, programu terapeutycznego, który chcemy tam realizować oraz od odbiorców, którzy będą spędzać tam czas. Różnorodność elementów znajdujących się w Sali Doświadczania Świata daje olbrzymie możliwości prowadzenia efektywnej terapii. Dominującymi elementami wyposażenia są: przytłumione światła, miękkie podłoże oraz muzyka relaksacyjna. Całość daje wrażenie „innego fascynującego, zaskakującego świata”.

Wyposażenie Sali można podzielić na kilka grup, zależnie od rodzaju zmysłu na który oddziaływują. Są to elementy do stymulacji: równowagi, dotyku, wzroku, słuchu i węchu. Za pomocą narządów zmysłów, człowiek utrzymuje kontakt ze światem zewnętrznym, jest zorientowany w rzeczywistości, buduje inteligencję i zainteresowania. Stymulacja, czyli pobudzanie zmysłów poprzez dostarczanie bodźców do odbioru, sprzyja coraz większej ich specjalizacji, rozwija układ nerwowy a ponadto usprawnia działanie kanałów sensorycznych. Zmysły to podstawa rozwoju człowieka . Bez ich aktywizacji nie możliwy jest rozwój. Człowiek posiada 5 zmysłów: dotyk, słuch, wzrok, smak, węch, dodatkowo wyodrębnia się zmysł równowagi związany z odbieraniem wrażeń grawitacyjnych. Podstawowe cele terapeutyczne, jakie realizowane są w sali to:

·Sala stanowi urozmaiconą, ciekawą formę spędzania wolnego czasu.

·Wprowadza uczestników w stan relaksacji i odpoczynku.

·Zwiększa aktywność i motywację do poznania.

·Zwiększa chęć do nawiązywania kontaktów.

·Wywołuje zadowolenie i poczucie bezpieczeństwa, ułatwia pokonywanie lęku.

·Zwiększa ofertę poznawania nowych bodźców.

·Zwiększa wrażliwość.

·Zwiększa bazę doświadczeń.

·Rozwija zainteresowania oraz procesy poznawcze.

·Poprawia orientację w schemacie ciała oraz w przestrzeni.

·Motywuje do podejmowania aktywności.

·Nabieranie świadomości istnienia

 

Korzystając z Sali Doświadczania Świata należy pamiętać o następujących założeniach:

·Wytworzenie właściwej atmosfery.

·Własna decyzja.

·Własne tempo.

·Odpowiednia czas trwania.

·Powtarzalność.

·Wybrane propozycje bodźców.

·Właściwe nastawienie.

- Odpowiednia opieka.

·Różnorodność bodźców.

·Przestrzeganie zasady stopniowania trudności.

 

Przewidywane zmiany u dzieci po wdrążeniu programu:

-nastąpi systematyczna i wielostronna stymulacja zmysłów

-poprawi się poziom funkcjonowania poszczególnych zmysłów

-ich wrażliwość, możliwości percepcyjne

-może nastąpić wygaszenie przetrwałych odruchów patologicznych

-wzrośnie sprawność funkcjonowania OUN

-może nastąpić zniwelowanie lub złagodzenie zaburzeń percepcji bodźców sensorycznych

-wydłuży się czas kontaktu wzrokowego oraz koncentracji uwagi

-rozwinie się spostrzeganie-poprawi się koordynacja wzrokowo-ruchowa

-wzrośnie sprawność motoryczna dłoni

-poprawi się świadomość i kontrola własnego ciała

-zwiększy się orientacja w otoczeniu, a co za tym idzie poczucie bezpieczeństwa i komfortu

-wzrośnie poczucie sprawstwa, poznanie skutków własnych działań

-zwiększy się wiedza o otaczającym świecie, zakres dotychczasowych doświadczeń

-wzrośnie ilość i jakość kontaktów z drugim człowiekiem-nauczycielem, terapeutą, ale i rówieśnikami.

Program  opr. Joanna  Bogdańska, Alicja Klekotko-Harasim.

Zegar

Kalendarium

Maj 2021
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Imieniny

Pogoda