Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Przedszkole Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Augustowie

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka nad wodą?

Utworzono dnia 16.06.2020
Czcionka:

Bezpieczeństwo dzieci nad wodą jest szczególnie ważne, gdyż wiele interwencji ratowniczych związanych jest właśnie z nimi. Oczywiście największym problemem polskich kąpielisk oraz obszarów znajdujących się nad wodą jest brawura i alkohol, ale nierzadko jest to też brak należytej opieki nad swoimi pociechami.

 

DOBRE PRZYGOTOWANIE DO WYCIECZKI NAD WODĘ TO PODSTAWA.

W teorii każdy z nas dorosłych zna zasady bezpieczeństwa nad wodą, dlatego też często zapominamy, że dzieci nie posiadają owej wiedzy i wodę traktują wyłącznie jako element zabawy. Zanim wybierzemy się z dzieckiem nad wodę warto przeprowadzić z nim o tym rozmowę. Zawsze przypominamy o tym, że rzeka, jezioro czy morze to niesamowity żywioł i nie warto z nim walczyć, gdyż jest bardzo groźny. Warto dziecko uświadomić, że zawsze musi być w zasięgu wzroku rodziców, a także, że samo kategorycznie nie może zbliżać się do wody. Dotyczy to zarówno kąpieliska, jak i miejsc nieprzeznaczonych do kąpieli, a znajdujących się nad akwenem.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo dzieci, bardzo dobrym pomysłem jest przekonanie ich do tego, że wszelkie środki dodatkowej asekuracji mogą być dla nich interesującymi zabawkami. Wtedy dzieci chętniej noszą wszelkiego rodzaju dmuchane rękawki oraz z większym entuzjazmem pływają w kołach, co tylko zwiększa ich bezpieczeństwo. Uczulamy jednak, że są to dodatkowe środki asekuracji i najważniejsza jest opieka rodzica nad dzieckiem. Tego nie zastąpi żaden sprzęt. Nawet w najlepszej kamizelce może dojść do zachłyśnięcia, nawet na bardzo małej głębokości.

OPIEKA RODZICÓW JEST NIEZASTĄPIONA.

Do osiemnastego roku życia, każdy rodzić zobowiązany jest prawnie do sprawowania opieki nad swoimi dziećmi. Nie jest sprecyzowane jak duże musi być dziecko, aby mogło samo przebywać nad wodą. Staramy się uczulać rodziców na fakt, że w każdym momencie nad wodą może dojść do tragedii. Zawsze może wydarzyć się coś, z czym dziecko nie będzie umiało sobie samo poradzić, nawet gdy umie już całkiem dobrze pływać. Bardzo często spotykamy się z sytuacją, kiedy przychodzą do nas zaniepokojeni rodzice, którzy oznajmiają, że zagubili na kąpielisku dziecko. Wtedy, z racji na fakt, że nie mamy pewności czy dziecko było na lądzie czy w wodzie, musimy wywiesić czerwoną flagę, wyprosić wszystkich z wody i wszcząć poszukiwania prowadzone na brzegu i w akwenie. Przypominamy, że za nienależyte sprawowanie opieki nad swoimi pociechami policja może nałożyć karę.

KĄPIELISKA SĄ NAJBEZPIECZNIEJSZE.

Według polskich przepisów prawa powszechnie obowiązującego kąpielisko to wyznaczony i zabezpieczony obszar, w którym można się kąpać bez obaw. Jest to specjalnie przygotowane miejsce ze strefą dla umiejących i niepotrafiących pływać, a woda i teren są sprawdzone pod względem niebezpieczeństw fizycznych, takich jak przeszkody nawodne i podwodne. Jeżeli kąpielisko jest otwarte, a zatem widnieje tam biała flaga, możemy być też pewni, że są tam ratownicy, panują odpowiednie warunki do pływania, a woda jest zdrowa, gdyż każde kąpielisko musi przejść badanie sanepidu pod względem czystości mikrobiologicznej wody. Gdy znajdujemy się z naszymi dziećmi w takim miejscu, nadal nie jesteśmy zwolnieni z opieki nad nimi. W razie zagubienia warto pokazać im, gdzie znajdują się ratownicy i uczulić, że w razie zagubienia powinno się do nich zgłosić. Zalecamy też, aby dzieci miały zapisane na opasce na ręku numery telefonu do swoich rodziców, co bardzo ułatwia znalezienie rodziców.

POMOC TONĄCYM.

Tonięcie dziecka nie wygląda tak jak filmach. Wystarczy zachłyśnięcie, a nasz układ oddechowy przestaje pracować prawidłowo. Gdy nie możemy oddychać, tym bardziej nie możemy wydawać z siebie żadnych dźwięków, a co dopiero krzyczeć. Gdy dziecko tonie, robi to w ciszy. Często niestety w otoczeniu wielu osób postronnych, które tego nie zauważają.

Warto obejrzeć film, który to obrazuje:  JAK TONIE DZIECKO?

W sytuacji, gdy dziecko ma problem z oddychaniem będzie chciało za wszelką cenę wydostać się na powierzchnię. Będzie w sposób nieskoordynowany ruszało rękami i nogami, aby wyjść z wody. Do tego dochodzi panika, która zwiększa zapotrzebowanie na tlen w momencie, gdy dziecko nie oddycha i niestety tragedia gotowa.

Gdy widzimy kogoś, kto zachowuje się sposób podejrzany, zawsze dajmy znać ratownikowi lub służbom ratunkowym. Krótki telefon na jeden z numerów alarmowych może uratować czyjeś życie. Nigdy nie podejmujmy akcji ratowniczej „na własną rękę”! Z racji na fakt, że tonący jest w szoku, może utopić także osobę ratującą. Ratownicy posiadają specjalistyczny sprzęt oraz umiejętności, aby poradzić sobie w takich sytuacjach i udzielić fachowej pomocy poszkodowanemu.

WODA TO ŚWIETNA ROZRYWKA DLA CAŁEJ RODZINY.

Woda wciąż jest jednym z miejsc, gdzie przychodzą całe rodziny, aby spędzić go aktywnie. Pamiętajmy jednak aby robić to w sposób trzeźwy, odpowiedzialny i bezpieczny.

Do zobaczenia na kąpieliskach!

 

Michał Czernickiratownik, Rzecznik Prasowy Stołecznego WOPR

Kalendarium

Marzec 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny

Pogoda

Zegar