PRZEDSZKOLE PROMUJĄCE ZDROWIE

Po wielu latach aktywnej działalności na rzecz promocji zdrowia, prowadzeniu zajęć z edukacji zdrowotnej  oraz spełnieniu określonych kryteriów  nasze przedszkole otrzymało w 2010 roku Wojewódzki Certyfikat Przedszkola Promującego Zdrowie  przyznany przez Podlaskiego Kuratora Oświaty – Jerzego Kiszkiela oraz Wojewódzkiego Koordynatora ds. Szkół Promujących Zdrowie – Jadwigę Czyżewską.

W dniu 27.04.2015r otrzymaliśmy kolejny wojewódzki certyfikat Przedszkola Promującego Zdrowie na IV Wojewódzkiej Konferencji Szkół Promujących Zdrowie ph:" Szkoła promująca zdrowie,to szkoła bezpieczna i przyjazna", która odbywała się w Białymstoku, także przyznany przez Kuratorium Oświaty. Jest to nasz wielki sukces, który zamierzamy kontynuować.

W Augustowie jesteśmy jedynym przedszkolem , które posiada tak znaczące wyróżnienie.

W naszym przedszkolu edukacja zdrowotna jest nieodłącznym elementem pracy dydaktyczno- wychowawczej.

Przedszkole Promujące Zdrowie, to placówka, która w szczególny sposób promuje zdrowy styl życia wśród dzieci, wyposaża wychowanków w wiedzę i umiejętności niezbędne do podejmowania wyborów dla poprawy własnego zdrowia, kształtuje w dzieciach poczucie odpowiedzialności za zdrowie własne  i innych, prowadzi wszechstronną edukację zdrowotną, włącza także rodziców  i społeczność lokalną.

Według Trewora Williama, przedszkole promujące zdrowie charakteryzują trzy cechy:

- edukacja zdrowotna w ramach programu wychowania przedszkolnego,

- uwzględnianie zdrowia w życiu przedszkola,

- współdziałanie przedszkola z rodziną i społecznością lokalną w zakresie ochrony zdrowia i pomnażania jego potencjału.

Aby móc realizować działania w przedszkolu w zakresie promocji zdrowia opracowano autorski program z zakresu edukacji zdrowotnej pt: „ Moje zdrowie w moich rękach ”. Realizowany jest on systematycznie w każdej grupie wiekowej raz w tygodniu przez pedagoga- edukatora zdrowia.

Uzupełnieniem spójnych działań prowadzących do zdrowego stylu życia są prowadzone w naszym przedszkolu  programy prozdrowotne a także realizowany co roku plan działań w zakresie promocji zdrowia, opracowywany na podstawie diagnozy.

Programy prozdrowotne prowadzone co roku w naszym przedszkolu to:
1.„Bezpieczny Przedszkolak”- Regionalny Program edukacyjny z zakresu bezpieczeństwa.
2.„Co warto jeść”- Regionalny Program z edukacji żywieniowej dla 5- latków
3.„ Akademia Aquafresh”- Ogólnopolski Program Profilaktyki stomatologicznej.
4.„ Przyjaciele Zippiego”- Międzynarodowy Program promocji zdrowia psychicznego.
5.„ Mamo, tato wolę wodę”- Ogólnopolski Program edukacyjny na rzecz promowania prawidłowych nawyków żywieniowych i picia wody
6. „ Kubusiowi Przyjaciele Natury”- Ogólnopolski Program edukacji o ochronie przyrody
7. „Kleszcz mały czy duży, nic dobrego nie wróży"”- Ogólnopolski Program profilaktyki zdrowotnej
8.„ Czyste powietrze wokół nas”- Ogólnopolski Program edukacji antytytoniowej