Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Przedszkole Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Augustowie

Pomysły na zabawy ruchowe na świeżym powietrzu

Utworzono dnia 03.02.2019
Czcionka:

Zabawy ruchowe na świeżym powietrzu mają zbawienny wpływu na zdrowie i samopoczucie dziecka. Nie tylko wzmacniają odporność i sprzyjają rozwojowi fizycznemu malucha, ale też poprawiają apetyt i dotlenienie jego organizmu. Lekarze zwracają uwagę na fakt, że rodzice powinni traktować wysiłek fizyczny dziecka, nie tylko jako sposób na podniesienie jego sprawności ruchowej, ale wręcz jako inwestycję w jego obecne i przyszłe zdrowie. Dziecko ma naturalną potrzebę ruchu. Wykorzystajmy ją do wyrobienia u niego nawyku aktywnego wypoczynku o każdej porze roku.

 Zabawy ruchowe na świeżym powietrzu, to nie tylko ciuciubabka i zabawa w chowanego.

• Figury – Zabawa, dzięki której rozwijamy motorykę dziecka, ćwiczymy koncentrację i refleks. Dziecko biega swobodnie na otwartej przestrzeni. Rodzic stoi plecami do dziecka, gdy odwróci się – dziecko musi zastygnąć w bezruchu, najlepiej w śmiesznej pozie, udając figurę. 
• Tor przeszkód – ustalamy trasę, którą dziecko musi pokonać. Na trasie powinny znaleźć się różne przeszkody, jak przejście pod poprzeczką czy ławeczką, obiegnięcie pieńka dookoła, pozbieranie rozsypanych szyszek na drodze itp. Koniecznie mierzymy stoperem czas! Element rywalizacji jest bardzo ważny dla dzieci. 
• Owoce – jedna osoba rzuca do drugiej piłkę i wymienia kolor, druga może złapać, jeśli wymieni nazwę owocu w tym kolorze. W tę grę najlepiej bawić się w większym gronie. Nazwy owoców można zmienić w innego rodzaju skojarzenia. 
• Ciepło – zimno – W dowolnym miejscu ogrodu lub parku chowamy kolorowy przedmiot. Zadaniem dziecka jest znaleźć go. Rodzic pomaga w szukaniu mówiąc „ciepło”- gdy dziecko idzie w dobrym kierunku lub „zimno”, gdy kierunek poszukiwań jest zły. 
• Rzut do celu – na ziemi układamy spore koło z szyszek, patyków lub kasztanów, które będzie celem. W pewnej odległości od koła rysujemy linię. Dziecko stojąc na tej linii ma wrzucić do koła dowolny przedmiot (szyszkę, kasztan czy piłkę). 
• Kelnerzy - Wyznaczamy trasę około 20-30 kroków, którą dziecko musi pokonać niosąc na niedużej łopatce szyszkę lub kasztan. Niesionego przedmiotu nie można upuścić. Mierzymy czas pokonania trasy stoperem.

Opisane zabawy ruchowe na świeżym powietrzu są oczywiście jedynie inspiracją. Aby wysiłek fizyczny, traktowany był przez dzieci jako przyjemność i zabawa, konieczne jest współuczestnictwo rodziców lub rówieśników w tej zabawie. Niezwykle istotne jest, byśmy chwalili dzieci za każde najdrobniejsze osiągnięcia i by dziecko widziało, że i nam, te zabawy ruchowe na świeżym powietrzu sprawiają przyjemność.

70 proc. dzieci ma tylko dostateczną lub słabą wydolność fizyczną

Z badań Fundacji Medicover przeprowadzonych w ramach programu ProZdrowo! wynika, że ok 70 proc. dzieci ma słabą wydolność fizyczną - 7 na 10 badanych dzieci miało problem z prostym testem wydolnościowym, odpowiednikiem wejścia na czwarte piętro. Z drugiej strony aż 72 % rodziców uważa, że ich dzieci odżywiają się prawidłowo. Jednocześnie ponad połowa ankietowanych rodziców przyznaje, że ich dziecko je produkty typu fast food min. 1-3 razy w tygodniu, a ponad 75% rodziców zadeklarowało, że ich dziecko pije słodzone napoje minimum co drugi dzień. Czyżby brak świadomości?

 

W ciągu półtora roku, w ramach programu PoZdro! Fundacja Medicover badaniami przesiewowymi objęła 5047 dzieci, a ankiety dotyczące stylu życia młodego pokolenia wypełniło 4805 rodziców.

Wniosek z raportu i odpowiedź na pytanie dlaczego społeczeństwo tyje i jest zagrożone chorobami cywilizacyjnymi jest bardzo niepokojący: świadomość wagi, jaką dla zdrowia mają ilość jakość spożywanej żywności oraz aktywność fizyczna, jest bardzo niska.

Wyniki dotychczasowych badań wskazują, że: 
• 1 na 5 dzieci ma nadwagę lub otyłość 
• prawie 70 proc. przebadanych ma dostateczną, słabą lub bardzo słabą wydolność fizyczną 
• u ponad 20 proc. dzieci odnotowano podwyższone ciśnienie tętnicze 
• prawie 78 proc. uczniów ma nieprawidłową postawę ciała.

Wyniki ankiet przeprowadzonych wśród rodziców wskazują, że: 
• 72 proc. rodziców uważa, że ich dzieci prawidłowo się odżywiają.

Jednocześnie ponad 50 proc. ankietowanych odpowiedziało, że ich dziecko je produkty typu fast food min. 1-3 razy w tygodniu. Ponad 75% rodziców zadeklarowało, że ich dziecko pije słodzone napoje minimum co drugi, trzeci dzień lub częściej.

• 58 proc. rodziców twierdzi, że młodzież ma wystarczająco dużo ruchu w ciągu dnia.

Jednocześnie ponad 60 proc. uczniów zmaga się z zadyszką po 3 minutowym wchodzeniu po schodach (4 proc. badanej młodzieży w ogóle nie poradziło sobie z tym testem).

- Ci młodzi ludzie, bez natychmiastowej interwencji, są na prostej drodze do chorób cywilizacyjnych – chorób serca, nadciśnienia, miażdżycy, czy coraz częstszej wśród młodych ludzi cukrzycy typu 2. Jeśli nie zaczniemy z tym problemem walczyć teraz, za kilka lat będzie już za późno na profilaktykę i konieczne będzie leczenie i zmaganie się z chorobą przez całe życie - mówi dr Piotr Soszyński, przewodniczący Rady Naukowej programu „PoZdro!” Fundacji Medicover.

Kolejne edycje badań w ramach programu PoZdro! realizowane są obecnie w czterech miastach: Gdyni, Warszawie, Lublinie oraz Wrocławiu.

Wszystkim dzieciom, które kwalifikują się do grupy ryzyka chorób cywilizacyjnych, zapewniana jest dwuletnia, bezpłatna opieka czterech specjalistów. W ciągu dwóch lat rodziny ośmiokrotnie spotykają się z lekarzem, psychologiem, dietetykiem oraz trener i wspólnie pracują nad zmianą stylu życia na zdrowszy.

Aby wspomóc szkoły w realizowaniu polityki zdrowotnej, Fundacja Medicover opracowała multimedialny pakiet edukacyjny dla szkół gimnazjalnych, umożliwiający przekazanie w sposób nowoczesny i angażujący wiedzy na temat zdrowego stylu życia. Lekcje Multimedialne PoZdro! udostępniane są bezpłatnie każdej szkole gimnazjalnej.

Fundacja Medicover realizuje program „PoZdro!” z własnych środków, pochodzących z grantu uzyskanego od założycieli i właścicieli firmy Medicover - Fundacji Szwedzkiej Rodziny Jochnick’ów o nazwie J&C af Jochnick Foundation. Program powstał w oparciu o najlepsze krajowe i międzynarodowe wzorce, które uwzględniają skuteczne narzędzia zdrowia publicznego stosowane w promocji zdrowia i w tzw. medycynie behawioralnej.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl

 

Kalendarium

Maj 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny

Pogoda

Zegar