Nowe ćwiczenia ruchowe (20.04.20 r.)
Dzień dobry dzieciom i rodzicom (20.04.20r.)
Scenariusz zajęć prowadzony Metodą Ruchu rozwijającego
Ćwiczenia i relacje oparte na metodzie Ruchu Rozwijającego W.Sherborne
Opartej na relacji „z”, „przeciw”, „razem”
Cele główne:
- integracja uczestników zabawy
- stworzenie okazji do wspólnej zabawy i relaksu
- odreagowanie stresów
Cele szczegółowe:
- radość ze wspólnej zabawy
- doskonalenie zręczności i zwinności
- współdziałanie w grupie
- odprężenie i relaks
Przebieg zajęć:
- wszyscy się witamy zabawą ruchową „Baw się ze mną” chodźmy wszyscy , zróbmy koło, zabawimy się wesoło. Witam was, wszyscy wraz, na zabawę przyszedł czas – prawa ręka, lewa ręka, prawa noga, lewa noga, cały tułów i podłoga (każdy podaje różne sposoby na przywitanie np. głowami, kolanami, pupami itp)
Ćwiczenia świadomości osoby, schematu ciała i otaczającej przestrzeni
- dobieramy się w pary i siadamy na podłodze w rozkroku na przeciwko siebie (do siebie twarzą) jedna osoba jest lusterkiem i wykonuje ćwiczenia takie jak osoba stojąca przed lustrem. Robi minę smutną, wesołą, złą, groźną, następnie zmiana ról
- wszyscy leżą na podłodze – jedna osoba wystukuje rytm, a pozostali uczestnicy powtarzają (nogą, dłońmi o uda, piętą o podłogę, klaskaniem itd.)
- przeciąganie się i kulenie jak kotek, na hasło –„przeciągamy się” wyciągamy się jak najmocniej w każdym kierunku, na hasło „kulimy się” zwijamy się w kłębek
Relacje „z”
Relaks:
- relaks na podłodze (spokojna muzyka) dzieci słuchają muzyki i swobodnie turlają się na podłodze
- masażyk „pizza” (wcześniej zamieszczony na stronie)
- huśtawka – dwie osoby huśtają dziecko zwinięte w kocu
- zabawa w „kawał soli” dzieci chodzą swobodnie i na hasło STOP zatrzymują się w bezruchu, powtarzamy kilka razy ze zmianą prowadzącego
Relacje „przeciw”
- spychacz – osoby siedzą na podłodze plecami do siebie, najpierw jedna osoba przepych dugą odpychając się nogami i rękoma od podłoża, później zmiana ról
- klatka – jedno dziecko siedzi na podłodze w rozkroku i obejmuje drugie dziecko tworząc „klatkę”. Drugie dziecko próbuje się wydostać. Zmiana ról
- ćwiczenie oddechowe – przeciągamy się, ramion w górę i robimy wdech, kulimy się i wydech przez zęby
-rowerek – siedzimy naprzeciw siebie w rozkroku, stopy oparte o stopy partnera i jedziemy rowerkiem (raz jedna osoba oporuje’ raz drugie)
Relaks
- siedzimy w kola żegnamy się podając sobie ręce machając do siebie i robiąc wesołe miny,