ZAJĘCIA OGÓLNOROZWOJOWE

Utworzono dnia 24.04.2020

Dzień dobry rodzicom i dzieciom 24.04.20r.

Zajęcia ogólnorozwojowe

Aktywność ruchowa i zdrowotna
- wykorzystywanie w zabawach i ćwiczeniach butelek plastikowych
- uczestniczenie w zabawach ruchowych
- uczestniczenie w ćwiczeniach gimnastycznych
- wspomaganie rozwoju ruchowego

• Rozwijanie ekspresji ruchowej, płynności ruchu, siły, zwinności
  • Rozwijanie sprawności ogólnej dzieci

Przebieg zajęcia:

1.      Przekładanie butelki z ręki do ręki – w różnych pozycjach od leżącej, siedzącej, stojącej (przekładamy w różnych kierunkach – nad, pod, wokoło)

2.      Podrzuty butelki w górę i chwyt oburącz, jednorącz lub dowolnie .Po opanowaniu chwytów można wykonywać dodatkowe zadania przed chwytem: klaśnięcie w dłonie z przodu, z tyłu, wykonanie przysiadu, obrót wokół siebie w prawo, w lewo itp.

3.      W staniu lub siadzie skrzyżnym – podbijanie butelki dłońmi, a następnie toczenie jej po wyciągniętych ramionach /ćwiczyć na zmianę podbijanie i toczenie/.

4.      W staniu, butelka przerzucamy butelkę z ręki do ręki,  .

5.      Stanie w rozkroku, butelka w górze trzymana oburącz – skłon w przód z dotknięciem butelką podłoża i wyprost z przeniesieniem butelki w górę nad głowę.

6.      Stanie w lekkim rozkroku, butelka w górze trzymana oburącz wykonujemy krążenia tułowi  butelką rysujemy  jak największe koła.

7.   Stanie w lekkim rozkroku butelką robimy kółka wokoło lewej nogi, prawej nogi, później robimy ósemkę wokoło nóg

8.  Siad skrzyżny, butelka na głowie, podtrzymywana palcami rąk – skręty tułowia w lewo i w prawo; po kilku powtórzeniach ćwiczenia wykonywać kilka rzutów i chwytów butelki.

9   Siad rozkroczny, butelka w górze trzymana oburącz – skrętoskłon do prawej stopy i próba przełożenia przez nią butelki. Skłon do lewej nogi, wyprost i skłon do prawej nogi x10razy

10.  Leżenie przodem, ręce zgięte w łokciach, dłonie na podłożu przy barkach, butelka ustawiona w małej odległości od twarzy do góry nogami – głęboki wdech nosem i silny wydech ustami w stronę butelki. Ćwiczący powtarzają ćwiczenie, x5 (jak się przewróci stawiamy ponownie)

11.  Leżenie przodem, butelka w jednej ręce – przekazywanie butelki  z ręki do ręki przetaczając ją przed sobą

12.  Leżenie tyłem, butelka za głową w położeniu poziomym trzymana oburącz – jednoczesny wznos nóg i rąk i dążenie do dotknięcia butelką stóp powrót do pozycji wyjściowej.

13.  Leżenie tyłem, butelka między stopami pionowo, ręce wzdłuż tułowia – przeniesienie butelki kilkukrotnie z lewej na prawą stronę i odwrotnie.

14.  Leżenie tyłem, nogi  wyprostowane złączone, butelka obok na wysokości podudzi ,przenosimy nogi nad butelką z jednej strony na drugą

15.  Chodzimy po pokoju i podrzucamy butelkę i łapiemy (ostrożnie żeby się nie przewrócić

16. Stoimy w lekkim rozkroku, butelkę trzymamy w górze i robimy wdech przez nos, następnie robimy skłon butelka do podłoża i robimy wydech prze zęby

Miłej zabawy (ćwiczenia można modyfikować według możliwości dzieci i dostępnego sprzętu i ilości osób)