ZAJĘCIA RUCHOWE (17.04.20 r.)

Utworzono dnia 17.04.2020

Dzień dobry Rodzicom i Dzieciom. Piątek 17.04.20 r.

Stymulacja układu przedsionkowego oraz usprawnianie funkcji percepcyjno- motorycznych wspomagających kształtowanie się cech narządu wzroku- elementy z integracji sensorycznej - kontynuacja z poprzedniego dnia. Ćwiczenia z metody Ruchu Rozwijającego W.Sherborne

• Na początek mała rozgrzewka: krążenia ramion, kilka skłonów, krążenia biodrami, kilka podskoków, przysiadów kilka pajacyków i trzy głębokie wdechy i wydechy (ramiona w górze szeroko i wciągamy powietrze przez nos, robimy skłon i wydychamy przez zęby)
  • Imitowanie ruchów pływania w leżeniu na brzuchu na niskim podnóżku(poduszka)
  • zwijanie ciała w kłębek i rozwijanie
  • zabawa w semafor: rytmiczne unoszenie jednej ręki w bok, drugiej do góry,
  • chodzenie wokół: jedna noga postawiona na stołeczku (mała poduszka) druga na podłodze – poruszanie się w ten sposób dookoła w lewą i prawą stronę, zmiana nogi
  • chodzenie po ósemce (po wzorze narysowanym na podłodze, a później bez wzoru)
  • odbijanie balonika w różnym sposobem: łokciami, głową, kolanami, piąstkami
  • chodzenie po lince (zwinięty kocyk) w jedna i drugą stronę (stopa za stopą, bokiem, tyłem)
  • kręcenie na ręku i nodze dmuchanego kółka do pływania lub małej obręczy.
  • Łapanie piłki po wykonaniu kilku sekwencji ruchów, na przykład wyrzucenie piłki dwa klaśnięcia, uderzenie o kolana i złapanie itp.

Ćwiczenia kształtujące świadomość przestrzeni -RR W.Sherborne

D i Dz- dorośli i dzieci

R - ruch

• Turlanie się
  • D i DZ: wszyscy leżą na podłodze;
  • R: swobodne turlanie się w kierunku wskazanym przez rodzica lub dziecko.

• Wagoniki
  • D i Dz: wszyscy siedzą na podłodze (każdy osobno)
  • R: uczestnicy ćwiczeń „jeżdżą” (niczym wagoniki) po podłodze, odpychając się nogami i rękami; witają się z osobami, które napotkają (przez podanie dłoni, przybicie piątki, stopa do stopy)
  • Wagonik II
  • D i DZ: dorośli i dzieci siedzą na podłodze tworząc „fotelik i wagonik”, (dziecko siedzi tuż przed rodzicem plecami do niego)
  • R: pary wspólnie się poruszają i łączą z inną parą

• Za głosem

D: dorosły stoi obok siedzącego na podłodze dziecka;

• dziecko siedzi na podłodze z zamkniętymi oczami, w lekkim rozkroku (z nogami ugiętymi w kolanach)
  • dorosły chodzi dookoła dziecka, szepcząc jego imię, dziecko porusza się po podłodze w siadzie (albo na czworaka), podążając za jego głosem

•  Spacery
  • D i Dz: wszyscy, stojąc, tworzą pary(dorosły-dziecko);
  • R: spacerowanie osobno, a potem z partnerem: do przodu, do tyłu, w prawo, w lewo, chodzenie dużymi krokami, drobnymi kroczkami, chodzenie na palcach i w półprzysiadzie („olbrzymy” i „krasnoludki”), podskakiwanie, podskakiwanie i bezpieczne przewracanie się („miękkie lądowanie)

Ćwiczenia oparte na relacji „z”

• Masażyki-pisarzyki
  • D: dorosły siedzi na podłodze z wyprostowanymi nogami;
  • Dz: dziecko leży brzuchem na udach dorosłego (w poprzek jego nóg)
  • R: dorosły masuje plecy dziecka, lekko opukując, palcami i kantami dłoni; rysuje lub pisze na plecach, dziecko próbuje odgadnąć, co kreśli druga osoba
  • Rolowanie po nogach dorosłego
  • D: jak wyżej
  • Dz: jak wyżej
  • R: dorosły kilkakrotnie delikatnie roluje (przetacza dziecko) w kierunku od siebie i z powrotem, w końcu zsuwa je na podłogę przy stopach

Miłej zabawy

(Wszystkie ćwiczenia można modyfikować w zależności od możliwości dziecka i ilości osób itd.)